Stavební úpravy a revizní zprávy
12.12.2007, Ing. Jiří Skuhra, CSc., Ing. Zdeněk Klápa, MMR ČR,
Zdroj: Verlag Dashöfer
Za provedení stavební úpravy nevyžadující stavební povolení ani
ohlášení je podle § 152 odst. 1 stavebního zákona odpovědný stavebník.
Výslovně se mu ukládá, aby dbal na řádnou přípravu a provádění prací,měl při tom na zřeteli podle okolností ochranu života a zdraví osob,ochranu životního prostředí i majetku a šetrnost k sousedství.
Dotaz:
*Podle nového stavebního zákona již stavební odbor města nevyřizuje úpravy v panelových domech (úprava nenosných příček, výměna bytového jádra). Stavební úřad odkazuje žadatele na bytové družstvo, které úpravu povolí. Co by žadatel měl předložit k žádosti o úpravu nenosných
bytových příček a bytového jádra, a v jakém případě požadovat revizní zprávy elektro a plyn.*
Odpověď:
K otázce, zda výměna umakartového bytového jádra a dílčích stavebních úprav ve stavbě pro bydlení vyžaduje stavební povolení, nebo pouze ohlášení stavebnímu úřadu, je zapotřebí vycházet ze stanoviska odboru stavebního řádu ministerstva pro místní rozvoj:
Podle povahy konkrétního případu může být taková stavební úprava provedena *bez ohlášení* a *bez stavebního povolení* (§ 103 odstavec 1
písmeno h/ stavebního zákona č. 183/2006 Sb.), může vyžadovat ohlášení (§ 104 odstavec 2 písmeno n/ stavebního zákona) a jiné stavební úpravy (tzn. takové, které se nevejdou do vymezení podle citovaného ustanovení)pak vyžadují stavební povolení.
Stavební úpravy definuje nový stavební zákon v § 2 odst. 5 jako *změny dokončených staveb*, při kterých se zachovávají vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby. V tom se nová právní úprava od stavebního zákona, který platil do 31.12.2006, obsahově nijak nezměnila. Mezi typické stavební úpravy patřily a nadále patří tzv. přestavby bytových jader.
*Dřívější úprava*
Do 31.12. 2006 bylo možné provést stavební úpravy jen na ohlášení nebo na základě stavebního povolení - tzn., ľe jejich provedení vždy vyžadovalo nějakou formu ?povolení? stavebního úřadu. Na ohlášení bylo možno provést stavební úpravy, kterými se *nezměnil vzhled stavby*,nezasahovalo se do nosných konstrukcí stavby a neměnil se způsob uľívání staveb. K ověření, ľe navrhované stavební úpravy nezasahují do nosných
konstrukcí stavby, sloužil zpravidla posudek odborníka, např.
autorizovaného inženýra.
*Nový stavební zákon*
Podle nového stavebního zákona ohlášení ani stavební povolení nevyžadují stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled ani způsob ulívání stavby. Podmínkou je, že nevyžadují posouzení vlivu na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby.
Stavební úprava (přestavba) bytových jader posouzení vlivu na životní prostředí podle zákona č. 100/2001 Sb. nepodléhá. Z hlediska požární bezpečnosti, pokud bylo možno ověřit, náhrada dosavadních umakartových bytových jader použitím lehkých zdících materiálů (Itong), nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby. Při provádění prací je však nutné zabezpečit utěsnění prostupů v instalačních šachtách nehořlavými materiály.
*Odpovědnost stavebníka*
Za provedení stavební úpravy nevyžadující stavební povolení ani ohlášení je podle § 152 odst. 1 stavebního zákona *odpovědný stavebník.* Výslovně se mu ukládá, aby dbal na řádnou přípravu a provádění prací, měl při tom na zřeteli podle okolností ochranu života a zdraví osob, ochranu životního prostředí i majetku a šetrnost k sousedství. Proto lze doporučit, aby si stavebník sám opatřil posudek odborníka o tom, že jím navrhova ná stavební úprava nezasahuje do nosných konstrukcí stavby (nepřitíží je) způsobem, který by narušil nebo ohrozil stabili tu stavby.
Za porušení této povinnosti může být stavebníkovi uložena pokuta aľ do výše 200 000 Kč. *Dozoru stavebního úřadu podléhají i stavby a práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení*. Může na nich provést kontrolní prohlídku a uložit opatření k nápravě jako na stavbách povolovaných (§ 132, 133, 134 stavebního zákona).
Při zásahu do technických zařízení domu (elektroinstalace, rozvod plynu,komíny) je zapotřebí *zprávou odborníka dokladovat* provedení zkoušky těsnosti plynovodu, revize komínů a elektrotechnického zařízení. Souhlas orgánu, který reprezentuje uživatele bytů v dané vlastnické formě
bydlení (družstvo, SVJ) zabezpečí, že se předejde případným pozdějším námitkám o zásahu do práv družstevníků nebo vlastníků bytových jednotek.
==========