Domovní řád
SPOLEČENSTVÍ NAD VODOVODEM
SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ DOMŮ č.p. 2028/63+2029/61+2030/59 v ulici Nad Vodovodem, v Praze 10 – Strašnicích, právnická osoba na základě zákona č. 72/94 Sb., IČ 288 78 078, zapsané dne 5.5.2009 u Městského soudu v Praze ve vložce S 10157, doručovací adresa "Společenství vlastníků Nad Vodovodem 61, 100 00 Praha 10".
DOMOVNÍ ŘÁD SVJ
Preambule
"Co nechceš, aby ti jiní činili…."
Čl. 1
Úvodní ustanovení
Domovní řád upravuje podmínky a způsob užívání majetku společenství vlastníků. Tento majetek tvoří objekt bloku tří domů, bytů, nebytových prostor společných částí domů a jejich okolí. Základní úprava vzájemných práv a povinností mezi vlastníky a nájemníky je v této oblasti stanovena občanským zákoníkem, zákonem č. 72/1994 Sb. v platném znění a stanovami společenství.
S tímto domovním řádem jsou povinni se seznámit a dodržovat ho všichni uživatelé, což jsou členové společenství vlastníků jednotek, nájemníci a návštěv níci.
Čl. 2
Základní pojmy 1) Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k bydlení.
2) Nebytové prostory jsou jednotlivé místnosti nebo soubory místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k jiným účelům než k bydlení (např. k
podnikatelské činnosti, společenské, zájmové činnosti, garáže a ateliéry). Nebytovými prostory nejsou příslušenství bytu ani společné prostory (části) domu.
3) Příslušenstvím k bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem používány (např. sklepní box, spížní komora mimo byt apod.)
4) Společnými částmi domu jsou části určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, lodžie, prádelny, sušárny, kočárkárny, větrací šachty, rozvody teplé a studené vody (po bytový uzávěr), rozvody tepla (až po uzávěry radiátorů), hlavní rozvody kanalizace (až po bytovou odbočku), rozvody plynu (až po bytový uzávěr), elektřiny (až po hlavní bytový jistič u měření el. energie), společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům, hromosvody a sdělovací rozvody, dále se za společné části domu považují příslušenství domu a stavby vedlejší, včetně jejich příslušenství.
5) Vlastníkem (bytu či nebytového prostoru) se rozumí osoba nebo osoby , které jsou zapsány jako majitelé u Katastrálního úřadu v Praze.
6) Nájemníkem se rozumí osoba či osoby, včetně právnických osob, které mají pronajatý nebytový nebo společný prostor domu nebo jeho část.
7) Podnájemníkem se rozumí osoba nebo osoby, včetně právnických osob, které mají od jednoho vlastníka pronajatý byt či nebytový prostor, nikoli však společný prostor domu.
8) Návštěvníkem se v tomto dokumentu rozumí osoba nalézající se v bloku vyjma osoby ad 5) až 7) výše.
9) Uživatel je osoba využívající část objektu.
10) Facility manažer (FM) je samosprávou zřízená funkce technického správce majetku společenství vlastníků. Tuto funkci může vykonávat jediná osoba nebo více osob v případě většího rozsahu úkolů.
Čl. 3
Práva a povinnosti vlastníků
Základní práva a povinnosti z vlastnictví bytu (nebytových prostor) jsou stanoveny zákonem č.72/1994 Sb. v platném znění, občanským zákoníkem a Stanovami společenství vlastníků domu.
1) Vlastníci i nájemníci mají právo užívat a povinnost podílet se na správě, opravách a údržbě společných částí bloku.
2) Základní povinností vlastníka i nájemníka bytu v domě, vyplývající ze zákona, je dodržovat zásady bezpečnosti (viz čl. 9) a dále platit řádně a včas příspěvek do fondu oprav a zálohy na služby podle aktuálního rozpisu plateb:
a) V souladu s § 13 až 16 zákona č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů v aktuálním znění může být z důvodu neplacení služeb a příspěvků do fondu oprav spojených s bydlením podán návrh soudu na zajištění všech pohledávek včetně příslušných soudních poplatků, nákladů právního zastoupení, škod z toho vzniklých a úroků.
b) Dluhy vůči společenství starší než tři měsíce budou předány advokátní kanceláři, která je dále vymáhá standardním právním postupem. U těchto dluhů jsou účtovány i úroky z prodlení plateb příspěvku do fondu oprav a záloh na služby.
c) Pokud vlastníkovi vznikne dluh na platbách příspěvku do fondu oprav a záloh na služby, je povinen o této skutečnosti neprodleně informovat výbor společenství nebo pověřeného vlastníka. Výbor společenství nebo pověřený vlastník může podle ekonomické situace společenství s dlužníkem uzavřít dohodu o splátkovém kalendáři za předpokladu, že dlužník stvrdí svým ověřeným podpisem uznání svého dluhu v písemné formě.
3) Vlastník bytu, který hodlá svůj byt pronajmout nebo přenechat do užívání třetí osobě, je i nadále zodpovědný za to, že tyto osoby budou užívat byt v souladu se Stanovami společenství a tímto Domovním řádem. Při porušení zásad těchto dokumentů je povinností vlastníka-pronajímatele jednotky uhradit vzniklé škody a ukončit nájemní vztah s nájemcem.
Vlastník / uživatel bytové jednotky je dále povinen:
a) oznámit správci domu počet osob, které budou byt užívat, aby bylo možno stanovit výši měsíčních záloh na služby a neprodleně správci ohlásit každou změnu v počtu osob užívajících bytovou jednotku vlastníka
b) oznámit vedení SVJ svou e-mailovou nebo korespondenční adresu a telefon pro případ nenadálých situací.
c) úmysl změnit svá vlastnická práva k majetku společenství je vlastník povinen neprodleně ohlásit výboru samosprávy.
4) Vlastníci (podnájemníci) a nájemníci jsou povinni při výkonu svých práv dbát na to, aby v domě bylo vytvořeno prostředí, zajišťující ostatním vlastníkům výkon jejich práv. Výkon práv a povinností vyplývajících z vlastnického vztahu nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiných osob a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
5) Uživatelé (vlastník, nájemce i podnájemník) jsou povinni po předchozím oznámení umožnit vstup do bytu či nebytového prostoru za účelem provedení odečtu, kontroly příp. výměny měřidel tepla, teplé a studené vody.
6) Vlastník je povinen učinit taková opatření, aby v případě naprosté nutnosti
(porucha vodovodního potrubí nebo elektrického vedení, při požáru apod.) a pro provedení oprav schválených Společenstvím vlastníků, mohla být zpřístupněna jeho jednotka. Ve výjimečných případech (havárie, ohrožení života a zdraví osob, bezprostředně hrozící škoda na majetku) bude zajištěno zpřístupnění bytu policií i bez souhlasu vlastníka.
7) V zájmu předcházení násilného otevření bytu (nebytových prostor) z důvodu havárie apod., se doporučuje, aby v případě nepřítomnosti trvající déle než 30 dnů uživatelé bytu, oznámili společenství místo pobytu a/anebo adresu a telefon osoby, zplnomocněné ke zpřístupnění bytu.
8) Každý vlastník má právo svůj byt na své náklady zdokonalovat a zvyšovat jeho komfort. Tyto změny musí být v souladu se stavebním zákonem, statikou domu, s jeho konstrukcí a technickým řešením. Z těchto důvodů je vlastník povinen požádat SVJ o souhlas k úpravám v bytě, které se týkají společných rozvodů a provedení stavebních úprav ve smyslu obecně závazných předpisů. Bez souhlasu není možno práce zahájit. V případě provedení nepovolených úprav nebo úprav bez předchozího souhlasu SVJ, může statutární orgán SVJ vlastníka žádat, aby tyto úpravy byly uvedeny do původního stavu na náklady vlastníka jednotky a to ve stanovené lhůtě. Každý, kdo provádí jakékoli úpravy, zodpovídá za škody vzniklé v jednotlivých bytech a na společných prostorech.
9) Pokud vlastník v rámci zvelebování své bytové jednotky hodlá vyměnit jedno nebo více topných těles, je povinen tento záměr nejprve konzultovat s facility manažerem a v součinnosti s ním dbát na to, aby byla dodržena správná velikost topných těles, která je v souladu s technickými předpisy a odpovídá velikosti podlahové plochy místnosti, ve které je topné těleso vyměňováno.
10) Nájemce nebytových prostorů je povinen bezpečně uložit duplikáty klíčů od pronajatých prostorů u výboru samosprávy pro případ náhlých událostí a nejméně jednou ročně umožnit výboru samosprávy inspekci těchto prostorů.
Čl. 4
Držení domácích zvířat
1) Vlastník bytu (uživatel) a příslušníci jeho společné domácnosti nesou plnou odpovědnost za domácí zvířata (plazi, obojživelníci, ryby, ptáci, savci), která jsou v bytě držena. Podle dosud platného občanského zákoníku jsou tito živočichové pokládáni za věci, chovatelům se však doporučuje řídit se připravovanou normou a nakládat s nimi jako se živými bytostmi majícími též svá práva.
2) V zájmu zachování hygieny, čistoty a pořádku v domě, bezpečného a klidného občanského soužití je držitel domácího zvířete povinen ve společných prostorách domu a jeho okolí zamezit volnému pobíhání jím držených zvířat, dbát, aby zvířata neznečišťovala společné prostory, jakož i venkovní okolí domu, a dojde-li k znečištění, je povinen vše neprodleně odstranit. Dále je povinen důsledně dbát základních pravidel hygieny a pečovat o to, aby držení zvířat nedávalo podnět k rušení občanského soužití, klidu a dobrých mravů v domě.
3) V případě oprávněné stížnosti jiného uživatele na obtěžování hlukem, zápachem, agresivitou nebo jiným způsobem, výbor společenství po neúspěšném zákroku předá záležitost k řešení příslušnému úřadu městské správy.
Čl.5
Užívání společných částí (prostor, vybavení a zařízení) domů
1) Společné části domu se užívají jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení tak, aby nedocházelo k omezení práv ostatních nájemců/vlastníků v domě. Umísťování jakýchkoliv předmětů, nepatřících k vybavení domu, není ve společných prostorách bez předchozí domluvy s vlastníky dovoleno.
2) Vlastníci (podnájemníci) a nájemníci jsou povinni zejména zabezpečit, aby v domě nebyly ukládány látky snadno vznětlivé či jinak nebezpečné a nebylo užíváno otevřeného ohně, zabezpečit, aby věci uložené ve sklepech nebyly zdrojem šíření hmyzu a hlodavců.
3) Chodby před jednotlivými byty ve všech podlažích a schodiště musí být stále volně průchodné.
4) Zjistí-li někdo jakoukoliv závadu na společné části domu, oznámí tuto skutečnost a to buď písemným sdělením do schránky výboru společenství, oznámením členu SVJ pověřenému drobnou údržbou domu, facility manažerovi nebo členu vedení SVJ.
5) Způsob užívání účelových prostorů (sušáren, mandloven, kočárkáren, dílny, posilovny atd.) a případnou úhradu za jejich využívání stanoví vlastníci (společenství vlastníků) domu v provozním řádu jednotlivých prostorů.
čl. 6
Vyvěšování a vykládání věcí
1) Vlastníci (podnájemníci) bytu a nájemníci nesmí bez souhlasu společenství umísťovat na vnější konstrukce (např. balkonů,lodžií a oken, na fasádu,střechu a anténní stožár) jakákoliv zařízení a předměty
2) Květiny v oknech, na balkonech apod. musí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání je třeba dbát na to, aby voda nestékala a nesmáčela zdi.
3) Pro stavbu a instalaci venkovních televizních antén a jejich svodů je třeba předchozího souhlasu vedení SVJ a dotčených vlastníků.
4) Stavební úřad může nařídit přeložení nebo úpravu antén, které ohrožují stavební stav nemovitosti nebo bezpečnost okolí anebo ruší jeho vzhled.
čl. 7
Zajištění pořádku a čistoty v bloku a okolí
1) Uživatelé i návštěvníci (vlastníci, nájemníci, podnájemníci, osoby s nimi společně bydlící) jsou povinni udržovat v domě pořádek a čistotu.
2) Na chodbách a schodištích není dovoleno větrání bytů do vnitřních prostor domu.
3) Ve společných prostorech domu je zakázáno kouření. Klepání cigaretového popela z otevřených oken bytových jednotek nebo lodžií je zakázáno. Taktéž je zakázáno vyhazování nedopalků cigaret z oken bytových jednotek nebo lodžií domu.
4) Úklid sněhu na přístupových chodnících do domu je prováděn dodavatelsky.
5) Úklid ostatních společných prostor (vchodové vestibuly, schodiště, okna na schodišti, lodžie v mezipatrech) je prováděn dodavatelsky
6) Způsobí-li vlastník, resp. uživatel bytu nebo jiná zjištěná osoba mimořádné znečištění společných prostor, chodníku nebo přilehlých udržovacích zelených ploch, je tato osoba povinna toto znečištění neprodleně odstranit, jinak bude odstraněno na její náklad správcem.
7) Jestliže znečištění vzniklo provozem (např. přísunem nebo odsunem materiálu, zboží apod.) obchodní, stavební či jiné organizace, musí být odstraněno tím, kdo znečištění zavinil nebo z jehož provozu vzniklo. Nelze-li zjistit, kdo za znečištění odpovídá, musí znečištění odstranit správce na náklady fondu oprav společenství.
8) Uživatelé (vlastníci, nájemníci, podnájemníci a osoby s nimi společně bydlící jsou povinni udržovat pořádek a čistotu také v prostoru vyhrazeném pro kontejnery na smíšený i tříděný odpad a jsou povinni odhazovat odpad výhradně do těchto kontejnerů. Dále jsou povinni respektovat třídění odpadu a smíšený odpad neodhazovat do kontejnerů na tříděný odpad.
9) Vyklepávat koberce a rohožky je možno pouze na místě k tomu určeném
10) Výskyt lezoucího hmyzu v domě jsou uživatelé bytových jednotek povinni neprodleně ohlásit vedení SVJ.
Čl. 8
Bezpečnost, ochrana zdraví
1) Všichni uživatelé domu jsou povinni dodržovat veškeré příslušné bezpečnostní (BOZ), požární (PO), technické a hygienické obecně závazné právní předpisy a normy, platné na území České republiky, jakož i všechny ostatní příslušné platné ČSN, byť nemají charakter obecně závazného právního předpisu. Minimálně se jedná o poplachové směrnice, evakuační plán a rozmístění hasicích přístrojů.
2) Mimořádnou pozornost je třeba věnovat dodržování absolutního zákazu kouře ní, zacházení s otevřeným ohněm (grilování, svařování) a přechovávání hořlavých látek (pohonné hmoty, barvy, ředidla, rozpouštědla apod.) a výbušných látek (PB, acetylen, kyslík, akubaterie apod.) jakož i spalovacích motorů ve společných a nebytových prostorách a postupovat podle zákona o požární ochraně č. 67/ 2001 Sb., zákona č. 40/ 199 4 Sb., zákona č. 203/1994 Sb. a vyhlášky MV.246/ 2001 Sb. (o prevenci PO) a 23/2008 (o technických podmínkách staveb).
Porušení těchto předpisů musí výbor samosprávy sankcionovat, což nevylučuje i odpovědnost za škody vzniklé v souvislosti s nesplněním této povinnosti.
4) Uživatelé (vlastníci, nájemníci i podnájemníci) jsou povinni při příchodu nebo odchodu z domu ověřit, zda jsou vstupní dveře uzamknuty.
5) Klíče od společných prostor a zařízení domu, jsou podle rozhodnutí vlastníků uloženy na určeném místě. Klíče k místnostem, kde jsou umístěny uzávěry vody a plynu mají všichni vlastníci (klíč U1 mají všichni pro vstup k uzávěrům, kohouty jsou přístupné ze sklepních chodeb popř. v kočárkárně).
6) Do domu lze umožnit vstup pouze vlastním návštěvám a osobám, u kterých není pochyb o bezproblémovém účelu návštěvy.
7) Za bezpečnost a chování nezletilých dětí odpovídají jejich zákonní zástupci, kteří děti poučí o základních pravidlech bezpečnosti a chování v domě a v jeho bezprostředním okolí.
Čl. 9
Klid v domě
1) Uživatelé (nájemci/vlastníci) jsou povinni užívat byt v souladu s dobrými mravy tak, aby neobtěžovali ostatní vlastníky nadměrným hlukem, zápachem,prachem zvláště pak prováděním slyšitelných stavebních prací mimo dobu dohodnutou s dotčenými spoluvlastníky.
2) V době od 22.00 hod. do 6.00 hod., v sobotu, neděli a o svátcích do 8:00 hodin jsou uživatelé povinni dodržovat noční klid.
3) V době nočního klidu je nutno zabránit jakémukoliv hluku. V této době není dovoleno hrát na hudební nástroje, zpívat, hlučně se bavit, používat vysavače prachu, praček a jiných hlučných přístrojů a vykonávat jakoukoliv činnost působící hluk. Rovněž je třeba zejména v době nočního klidu ztlumit zdroje reprodukovaného zvuku (TV, rozhlas apod.), aby hluk nepronikal do okolních bytů a společných prostor domu. Na upozornění vlastníků jednotky pracujících v nočních směnách anebo v jejichž domácnosti jsou děti mladší tří let, je vlastník jednotky povinen omezit hluk i ve dne.
4) Klid v domě jsou povinni dodržovat i nájemci nebytových a společných prostor.
Čl. 10
Závěrečná ustanovení
1) Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti, vyplývající ze Stanov SVJ a dalších právních předpisů.
2) Dohledem nad dodržováním domovního řádu jsou povinni všichni uživatelé (vlastníci, návštěvníci a nájemníci) v zájmu zamezení škod na zdraví a majetku.
3) Interní prováděcí směrnice (sankce za porušování Řádu, bezpečnost….) upřesňující Řád budou publikovány podle potřeby a intimovány vlastníkům a nájemníkům k vyjádření před vyhlášením jejich platnosti.
4) Domovní řád nabyl účinnosti usnesením shromáždění SVJ dnem
Za vlastníky:
předseda výboru samosprávy / pověřený vlastník: ……............…………..
člen výboru samosprávy společenství vlastníků: …………………………………..